Edit

Payment Support

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

10 Adımda Stratejik Kariyer Planlama

Kariyerin kim tarafından planlanacağı veya yönetileceği hep şehir efsanesi olmuştur. Kimisi kariyerin insan kaynakları yöneticileri tarafından planlanacağını savunurken, bazıları da iyi bir kariyer yolunun iyi referanslardan geçeceğini düşünür. Başta ben olmak üzere, kimileri de kariyerin başkaları tarafından değil, bizzat kişinin kendisi tarafından yönetileceğini savunur.

Başta ben olmak üzere, kimileri de kariyerin başkaları tarafından değil,bizzat kişinin kendisi tarafından yönetileceğini savunur.

Düşünsenize, kim neden sizin kariyerinizi planlasın ki?

Madem kariyer kişinin kendisi tarafından planlanır. Peki neler yapmak gerekir? Hadi gelin bunun yöntemini on altın maddede anlamaya çalışalım.

1- Kendinizi İyi Tanıyın

Sizi sizden daha iyi tanıyan birisi bulabilir misiniz? Sanırım cevabınız hayır! Bu durumda kendinizi tanımaya, kendinizle ilgilenmeye biraz vakit ayırın. Karakteristik özellikleriniz nelerdir, ne veya kim olmak istiyorsunuz, neyi yapınca çok mutlu olurken, hangi durumlarla karşılaşınca nefret duygunuz ortaya çıkıyor? Bu soruların cevabını ararken iş ve özel hayatınızdan beklentilerinizin listesini yapmanız da önemli. Unutmayın dönemin popüler işleriyle uğraşarak değil, sevdiğiniz işi yaparak başarılı olma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden sevdiğinizi iş veya mesleği bulmanız stratejik kariyer planlamada önemli bir yere sahiptir. Eğer eğitim aldığınız alan veya yaptığınız iş karakterinize uygun değilse çok fazla beklemeden mutlu olacağınız limanlara yelken açmayı düşünün. Hatta daha az kazansanız bile!

2- Bireysel SWOT’unuzu Yapın

SWOT analizi; kendi güçlü (s), zayıf (s) yönleriniz ve çevrenizdeki fırsat (o) ve tehditleri(t) tanımlamak için kullanılan etkili bir araçtır. Bunun için vakit kaybetmeden elinize bir kalem kağıt alın ve hangi alanlarda güçlü ve zayıf olduğunuzun listesini yapın. Mümkünse her bir madde için en az beş konu bulmaya çalışın. Unutmayın güçlü yanlarınız size başarı kapıları açar ve sizi rakiplerinizden daha üstün kılar. Zayıf yanlarınız ise başarıya giden yolda önünüzü kesecek en büyük engellerdir bu yüzden onları bakıma muhtaç bebek gibi büyütmelisiniz. Kafanızı kumdan çıkarıp etraftaki fırsat ve tehditleri düşünmeniz ise size stratejik bakış açısı kazandırırken, gelecekte nerede konumlanmanız gerektiğini gösterecektir.

3- Çevreyi Analiz Edin

Stratejik kariyer planlama için bulunduğunuz dönemde çevrenizde neler olup bittiğini çok iyi okuyup yorumlamanız şart. Çevreden kastım; dünya, ülke, sektörler, meslekler ve şirketlerdir. Yani dünyadaki gelişmelerin ve trendlerin neler olduğuna kafa yorarken ülkenin ekonomik ve diğer sosyo-kültürel durumun nereye gittiğini izlemeniz önemli. Çoğu zaman çevrede oluşan yeni fırsatlar kariyeriniz için önemli bir kapı olabilmektedir. Yani, kariyer seyriniz devam ederken radarlarınız sürekli açık olmalıdır.

4- İmkanlarınızın Farkına Varın

Elinizdeki imkanların bir çok insanın hayal dahi edemediğini hiç düşündünüz mü? Bunu anlamak için Afrika’da hiç elektrikle tanışmamış kabilelere veya asıl işi kakao toplama olmasına rağmen çikolata tadı nedir bilmeyen toplumlara bakmanıza gerek yok. Çok uzağa gitmeden elinizdeki mevcut imkanlarla ebeveynlerinizin veya başarı konusunda önemli noktalara gelmiş kişilerin hayatına bakmanız ve küçük bir kıyas yapmanız yeterli. Onlar kısıtlı imkanlarla başarılı olmuş ise, siz daha fazla imkanla daha fazla başarılı olmaz mısınız? Bence doğru cevap ikinci şık!

5- Başarılı İnsanları Yakın Takibe Alın

Hangi alanda ilerlemek istiyorsanız mesleğinde başarılı olmuş insanları yakın takibe alın. Mümkünse onlarla tanışma fırsatı için elinizden geleni yapın, dikkatlerini çekin. Nasıl bu noktaya gelmişler, bu yollardan geçerken ne tür dikenlerle, zor engellerle karşılaşmışlar öğrenmeye çalışın. Unutmayın, Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok ama birebir aynısını alıpta kopyalama hatası da yapmayın. Edindiğiniz bilgilerin özetini çıkarıp “sizcesini” yapın.

4- Tecrübe Edinin

Hiç iş tecrübeniz yok ise iş hayatını tanımak için çok geç kaldığınızı hatırlatmak isterim. Özellikle kariyerinizde ilerlemek istediğiniz alanlarda mümkün olduğunca iş tecrübesi edinmeye gayret edin. Bu staj, gönüllü veya yarı zamanlı çalışma da olabilir. Yeter ki, ne istediğinizi anlamak ve istediğiniz şeyin doğru olup olmadığını anlamak için işi yerinde görmelisiniz. Unutmayın, çoğu zaman hayal edilenlerle, gerçekler uyuşmayabiliyor.

Çift haneli yıl tecrübeliler!

Siz de hala yıllardır aynı şirkette mi çalışıyorsunuz? Kafanızı kumdan çıkarma ve diğer şirketlerde nasıl yönetim yapıları var merak etme vakti gelmedi mi?

7- Zamanınızı İyi Kullanın

Daha erken diyenlerden misiniz? Ya rakipleriniz sizin gibi düşünmüyorsa? İşte o zaman oyuna 2-0 yenik başlamış olabilirsiniz. Özellikle boş zamanlarınızı çok iyi değerlendirin ve mümkün olduğunca “bir konuda çok şey, çok konuda bir şeyler” söyleyebilecek duruma gelmelisiniz. Eğer vakti gelince yapacağım diye bir planınız varsa, size açık söylemeliyim, o vakit hiç gelmiyor.

8- Akıllı (SMART) Hedefler Belirleyin

Hayatta hep hedefler listeniz olsun. Bunu kısa, orta ve uzun vadeli hedefler olarak kategorize etmeniz size sadelik ve stratejik odaklanma bakış açısı getirecektir. Belirlediğiniz hedefleriniz, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman sınırı içermelidir. Unutmayın, ulaşaMAyacağınız hedefler belirlemek ve onlara ulaşamamak kendinize yaptığınız en büyük kötülüktür. Hedefleriniz sizin kişisel yetkinliklerinize uygun ve bir mantık çerçevesinde belirlenmelidir. Eğer bu konuda zorlanırsanız bir uzmandan destek alma seçeneğini de düşünmenizi öneririm.

9- Akıl Hocanız Olsun

Hangi seviyede olursanız olun, en az bir tane akıl hocanızın olması önemlidir. Bu akıl hocanızın sizden daha tecrübeli, olaylara çok farklı boyutlardan bakabilen ve tarafsız olmasına özen gösterin. Kendi görüşlerini uygulatan değil, doğru yolu size bulduran kişi olmasına da özen gösterin. Unutmayın “akıl, akıldan üstün ve iki akıl bir akıldan daha büyüktür” Bu konunun önemini daha anlamak için cihan Fatih’i ve Hocası Akşemsettin’in yaklaşımlarını incelemenizi öneririm.

10- Networking! Networking! ve yine Networking!

Bizim hala gündemimizde olmayan ama dünyanın çok ama çok önemsediği bir konu: Networking. Türkçesi şu: Ne kadar kişi tanıyorsunuz?

Sahi, yaptığınız işle ilgili kaç kişi tanıdığınızı hiç düşündünüz mü? Takıldığınız bir konuda kaç kişiye hızlı bir şekilde ulaşıp fikir alabilirsiniz?

Eğer bu sayı bir elin parmaklarını geçmiyorsa aksiyon alma vaktiniz gelmişte çoktan geçiyor bile! İster tecrübeli olun ister tecrübesiz, başarılı olmak ve kariyerinizi iyi yönetmek için networking sizin için önemli bir can simididir. Gelişen teknolojik imkanlarla networking yapmak artık çok daha kolay diyebilirim. Bu arada networking konusu sadece profesyonel çalışanlar için mi geçerli? Elbette hayır! Kendi işinin yapan girişimciler veya şirketine önemli üst düzel yönetici transfer etmek isteyen büyük şirket sahipleri için de geçerlidir.

Elbette iyi bir kariyer planlama için bu on maddemiz yeterli değil fakat belirttiğim maddelere yatırım yapmak son dönemlerde çok daha önemli hale gelmiştir. Kariyer planlama işi de kabuğunu kırıp, çoktan “stratejik” olmaya başladı bile.

Önerdiğim bu on maddeye hiç düşünmeden yatırım yapın, buna rağmen kariyerinizde başarılı olamazsanız beni bulun.

Herkese stratejik düşünmeler.

Dr. Kamil BAYAR