Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Sık Sorduğu Sorular-1 (EMSSS)

Gerek sosyal medyadan gerekse diğer iletişim kanallarından, benimde mesleğim olan Endüstri Mesleğiyle ilgili çok fazla soruyla karşılaşmaktayım. Bu soruların çoğunluğu ise (doğal olarak) Endüstri Mühendisliği öğrencilerinden gelmektedir. Bu özgün soruları ve verdiğim cevapları derleyerek, başkaları içinde de faydalı olur düşüncesiyle sayfamda paylaşmak istedim.

Keyifle okumanız dileğimle.


 

1- Endüstri Mühendisi hangi alanlarda çalışmalar yapar?

Bu konuyla ilgili daha önce kaleme aldığım, “Bir Endüstri Mühendisinin Yol Haritası” makalesini okumanızı tavsiye ederim. Fakat özetle; Planlama, yönetim, üretim, tedarik zinciri, lojistik, iş geliştirme, bilgi teknolojileri gibi alanlarda edindiği yaklaşımlara göre çeşitli çalışmalar yürütür. Konu mühendislik olduğu için sayıların olduğu her noktada (kişinin yetkinliklerine bağlı olarak)  çalışabilirler demek sanırım yanlış olmaz.


 

2- Endüstri Mühendislerinin çalışma alanları açısından önü açık mıdır?

Endüstri Mühendisliği sektörden bağımsız bir bakış açısına sahiptir. Her sektörde rahatlıkla görev alabilir. Ama şu unutulmamalıdır ki, Endüstri Mühendisine her geçen gün talep artarken yeni üniversitelerin de etkisiyle bir o kadarda mezun sayısı çoğalmaktadır ve bu da çetin rekabeti ortaya çıkarmaktadır. Eğer kişi kendisini iyi yetiştirirse önü sonuna kadar açıktır.


 

3- Endüstri Mühendisliği ülkemizde sizce tutulan bir meslek midir ?

Cevap şuan “evet” ama tercih son dönemde çok olduğu ve her yıl daha çok mezun verildiği için rekabet giderek artıyor, yani ekmek aslanın ağzından karnına inmeye başladı diyebilirim. Ne yazık ki, abileriniz veya ablalarınız kadar şanslı olmayabilirsiniz. Tabi, sizden sonra gelenler de sizler kadar…


 

4- Endüstri Mühendisliğinin geleceği sizce nasıl? İlerde kolay ve rahat iş bulabilir miyim?

Bence hiç endişeniz olmasın, geleceğin yeni mühendislik yaklaşımlarına çok ihtiyacı var yeter ki sizler gerekli donanımları edinip gelin. Eğer mesleğin büyüsüne, popülaritesine kapılıp kendinizi geliştirmez, projeler yapmaz, sadece okulda verilenlerle sınırlı kalırsanız iş bulamaMA ihtimali ortaya çıkar. Ayrıca rahat iş bulma devri artık çoktan bitti ve iyi olanın öne çıkma devri başladı. Bunu düşünür ve planlarınızı buna göre yaparsanız iş bulma konusunda endişeniz olmaz Bu noktada şu düşünülmeli; aynı pozisyon için sizin gibi 10 aday varsa işveren sizi neden seçsin? Bu sorunum cevabını verebilmek önemlidir.


 

5- Bir üniversite öğrencisi olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizce hangi yönde atılımlar yapabilirim?

Her şeyden önemlisi kişinin gelişime açık olması gerekir. Dahil olacağınız projelerle (buna sosyal sorumluluk projeleri de dahil), teknik ve mesleki donanımların artırılması çalışmalarıyla kendinizi sürekli geliştirebilirsiniz. İyi bir şirkette, iyi bir yöneticinin yanında staj veya uygulamalı projeler yapmak çok önemli kazanımlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yurt dışı imkanı var ise hiç düşünmeden gidip gelmek size vizyon ve yeni bakış açıları katacaktır. Okul imkan sunuyorsa exchance (değişim) programlarına dahil olmak sizlere artılar katacaktır. Eğer İngilizce seviyeniz zayıfsa bu süreçte öncelik bunun geliştirilmesi olmalıdır.


 

6- Endüstri Mühendisliği tercihi yapmış fakat bu mesleğin kendisine uymadığını düşünmek neden kaynaklanıyor olabilir?

Karaktere uygun meslek seçimi yapılmaması, yönlendirme eksikliği ve mutlu olunacak bölüm yerine popüler bölüm tercihi hatasına düşmek temel nedenlerden sayılabilir. Bunun yanı sıra hâlihazırda bir aile işi olup ta daha sonra bu alanda ilerleme durumunda kalınacağı düşüncesi, öğrendiklerini bu iş alanında uygulanamayacağı düşüncesi de buna neden olabilir.


 

7- 3.5 yılda okulu bitirmiş olmam iş başvurularında nasıl bir etkisi olur?

3,5 yılda bitirmiş olmanız sadece sizi iş hayatına erken başlatır. Bunun onun ötesinde adaylar arasında ön plana çıkarır denemez. Ön plana çıkmanızı sağlayan nokta, daha fazla ders alıp erken bitirmek değil, donanımlarınız ve okul yıllarını nasıl geçirdiğinizdir.


 

8- Okuduğum üniversite iş bulabilmem için çok etkili midir?

Gelişen teknolojiler, eğitim imkanlarının yaygınlaşmasına bağlı olarak iş bulmada üniversite etkisi artık eskisi kadar değildir. Evet, ülkemizin önde gelen bazı köklü üniversiteleri hala ön plandadır fakat bunun önemi de ilk iş tecrübesinden sonra oldukça azalmaktadır. Ama şu da ülkemizin acı bir gerçeğidir ki; bazı üniversitelerin mezunları kendi okul mezunlarına ayrıcalık tanıma eğiliminde olabiliyor.


 

Bir sonraki yayında cevabını bulacağınız sorular:

9- Endüstri Mühendisinin hakim olması gereken programlar/yazılımlar nelerdir?
10- İş hayatı tercihimiz devlet mi yoksa özel sektör yönünde mi olmalıdır?
11- Açık öğretimden 2. üniversite okumayı düşünüyorum. Sizce bu doğru bir düşünce midir ve eğer okumam gerekirse hangi bölümü okumalıyım?
12- Alan seçimi konusunda kafam çok karışık, nasıl seçim yapmalıyım?
13- Endüstri Mühendisliği bölümünü Türkçe ve İngilizce okumak arasında büyük farklar var mıdır? Kariyer basamaklarını çabuk çıkmak noktasında katkısı var mıdır?
14- Uzun dönem stajyer olarak bir firmada çalışmanın iş hayatında bize katkısı olur mu?
15- Yaz döneminde üretim stajımı gerçekleştireceğim. Sizce stajımı en verimli nasıl geçirebilirim?
16- Endüstri Mühendisliği bayanlar için uygun bir meslek midir?

Siz de başka bir kişinin gelişmesine, sorularının cevap bulmasına katkı sağlamak istiyorsanız çeşitli mecralarda paylaşmanızı öneririm.

Kamil BAYAR

  • Posted by kamilbayar
  • 0 Comments
  • 0 likes

0 Comments

Leave Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir