Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Sık Sorduğu Sorular-2 (EMSSS)

9- Endüstri Mühendisinin hakim olması gereken programlar/yazılımlar nelerdir?

Üniversitede alınan mesleki yazılımlar/programlar mühendislik yaklaşımlarını uygulayabilmeniz için başlangıç aşamasında yeterli olacaktır fakat çok iyi seviyede excel (makro),SQL,SPSS gibi yazılımlar bilmeniz sizi ön plana çıkaracaktır. Bunlara ek olarak en az bir çizim programı bilmek sizler için faydalı olacaktır.


 

10- İş hayatı tercihimiz devlet mi yoksa özel sektör yönünde mi olmalıdır?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir, yoruma açık ve tek cevabı yoktur. Her ikisinin de artıları ve eksileri olduğu bilinmelidir ama özet bir şekilde; iş ve maaşım garanti olsun, kariyer yolum daha düzenli veya az inişli çıkışlı olsun derseniz devlet size daha uygun denebilir. Ama ben, özel sektörü, mücadeleyi, rekabeti, risk almayı, patronlarla çalışmayı severim veya ileride kendi işimi kurmak için profesyonel çalışma hayatını kaldıraç olarak kullanacağım diye hayaliniz varsa özel sektör size daha uygundur denebilir. Tabi, başlangıç aşamasında özel veya kamu sektörü seçmiş ama daha sonra değişiklik yapan oldukça çok kişi de vardır.


 

11- Açık öğretimden 2. üniversite okumayı düşünüyorum. Sizce bu doğru bir düşünce midir ve eğer okumam gerekirse hangi bölümü okumalıyım?

Bunun vakit alacağını unutmamak gerekir.  Ben, aynı anda ikinci üniversiteye zaman ayırmaktansa bu vakti yabancı dil öğrenmeye, meslekte detaylara inmeye ve projelere harcamaya ayırmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.  Kişi açıķöğretimden üniversite okudu diye herhangi bir adayın önüne geçmesi hayal edildiği kadar kolay değildir. Sizi ön plana çıkaracak teorik donanıma sahip olmak değil, gerçekleştirilen projeler ve mesleki yetkinliklerdir.  İşletme yönetimi konularıyla ilgili ihtiyaç olursa (ki olacak) ilerleyen yıllarda işletme tezsiz yüksek lisansı veya alınacak özel sertifika eğitimleriyle bu eksiklik telafi edilebilir.


 

12- Alan seçimi konusunda kafam çok karışık, nasıl seçim yapmalıyım? 

Seçenek çok olunca tercih etmekte zorlaşır fakat dikkat edilmesi gereken en önemli konu; yetenekleriniz neler olduğu ve hangi konulara daha yatkın olduğunuzu bilmenizdir. Biliyorum bunun cevabı kolay değil fakat kişilik envanterleri size yardımcı olacağı gibi bireysel olarak ta güçlü ve zayıf yanlarınızın listesini yaparak karar alabilirsiniz. Daha kolay bir yöntem ise sizi iyi tanıyan, eğitimli kişilerle konuşmak ve onlardan sizinle ilgili geri bildirimler almanız faydalı bir yaklaşımdır.


 

13- Endüstri Mühendisliği bölümünü Türkçe ve İngilizce okumak arasında büyük farklar var mıdır? Kariyer basamaklarını çabuk çıkmak noktasında katkısı var mıdır?

Okunan bölümün İngilizce dilde olması uluslararası mühendislik jargonunun daha iyi anlaşılması, İngilizcenin kullanılması açısından faydası olmakla birlikte ana dilde bir eğitim alınmamasından dolayı bazı negatif yönleri de vardır. Her ne kadar İngilizce bölüm okunmuş olsanız da yabancı dil seviyenizi uluslararası sınavlarla (TOEFL, IELTS vb.) bir şekilde kanıtlamanız gerekecektir. Durum böyle olunca kariyer adımı açısından ciddi bir fark yarattığını düşünmüyorum. Ama yabancı menşeili firmalarının bazıları için bu konunun önemli olduğu “bir şehir efsanesi” olarak dillendirilmektir. Sizi kariyer basamaklarından yukarı çıkarmak için İngilizce lisans eğitimi almak yeterli değildir, bunun ötesinde yetenekleriniz çok daha önemlidir.


 

14- Uzun dönem stajyer olarak bir firmada çalışmanın iş hayatında bize katkısı olur mu?

Eğer imkan varsa “şirket seçimi yapmaksızın” uzun süreli stajlarda görev almak hep öncelikleriniz arasında olmalıdır. Bu süreçte birden çok departmanı tanıma fırsatı bulacağınız için mezun olduktan sonra sektör ve alan tercihi yapmanız çok daha kolay ve bilinçli olacaktır.

15- Yaz döneminde üretim stajımı gerçekleştireceğim. Sizce stajımı en verimli nasıl geçirebilirim?

Staj dönemi, iş hayatı için “deneme sürüşlerinin yapıldığı yer” olarak düşünülmelidir. Derslerde öğrenilen konuların hangi alanlarda uygulanabileceği konusunda kafa yorulmalı ve birçok konuya “acaba daha iyi nasıl olurdu?” diye sorularla yaklaşılmalıdır. Mümkünse bilimsel temelde projeler geliştirilerek uygun olanlar işletmeye önerilmelidir. Bu noktada şuna da dikkat edilmelidir: Bahsedilen konu ilk defa sizin tarafınızdan düşünülmüş olmayabilir!


 

16- Endüstri Mühendisliği bayanlar için uygun bir meslek midir?

Mesleklerde artık bayan veya erkek ayrımı bir şeyden bahsedilemez. Kaldı ki, iş hayatına baktığımızda erkeklerden daha başarılı bayanların olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bunun ötesinde bazı pozisyonlar için özellikle bayanların tercih edildiği durumlarda olmaktadır.


 

 

Siz de başka bir kişinin gelişmesine, sorularının cevap bulmasına katkı sağlamak istiyorsanız çeşitli mecralarda paylaşmanızı öneririm.

Kamil BAYAR

  • Posted by kamilbayar
  • 0 Comments
  • 0 likes
Tags: 2. üniversite okumak, emsss, Endüstri Mühendisi, endüstri mühendisi ne iş yapar, endüstri mühendisinin, endüstri mühendisliği nasıl meslek, endüstri mühendisliği öğrencilerinin sık sorduğu sorular, üretim stajı, uzun dönemli staj

0 Comments

Leave Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *